ENGLISH
Hijyenik Tekstil


Hastaneler ve Sağlık Sektörü
Hastanelerde, Kliniklerde Tedavi süresince,
Tedavi sonrası nekahat devresinde evlerde


Oteller ve Turizm Tesisleri
Oteller ve Konaklama Tesisleri
(Alerjik bünyeliler için özel konaklama odalarında)


Evler ve Perakende Sektör
Evlerde alerjik kişiler ve tedavi sonrası mikroba karşı,
İç çamaşırı ve çorap olarak günlük kullanımda

Yapısı ve günlük kullanımları itibariyle, hem insan vücudu, hem de açık hava ile temas eden Tekstil Ürünleri sürekli kirlenme ve buna bağlı olarak bakteri ve mantarların yaşamına elverişli alanlar yaratmakta ve tekrar insanlarla temas ettiğinde üzerlerindeki bakteri ve mantarları kolaylıkla insanlara bulaştırmaktadır.

Özellikle Hastanelerde ve Sağlık Kuruluşlarında yatakta Hijyen konusu çok büyük önem kazanmaktadır.  Hasta veya ameliyatlı bir kişinin zayıflamış olan doğal direnç gücü, uzayan hastane tedavilerinde veya evdeki nekahat döneminde enfeksiyona çok daha açık bir duruma gelmektedir.

Standart üretimlerde sürekli Hijyen ve Steril ortam oluşturmak, tekstilin üretim yapısından ötürü neredeyse olanaksızdır.  Her ne kadar Hastanelerde ve Sağlık Kuruluşlarında, tekstil ürünleri evlere kıyasla daha ağır yıkama koşullarında temizlense de, tam olarak sağlıklı tekrar kullanım olanaksızdır.

Bu nedenle, Hastaneler ve Sağlık Kuruluşlarında Tüm Hasta Yatakları yanı sıra, özellikle;

 • Yoğun Bakım Bölümlerinde,
 • Bütün Cerrahi Bölümlerde,
 • Yanık Tedavi Bölümlerinde,
 • Hematoloji/Onkoloji Bölümlerinde,
 • Organ Nakil Bölümlerinde,
 • Kemik İliği Nakil Bölümlerinde,
 • Alerjik Tedaviler Bölümlerinde
 • Doğumhanelerde

TEXMED/EcoFresh Nevresim Takımlarının kullanılması durumunda; Enfeksiyon ve buna bağlı komplikasyonlara karşı çok etkin önlem elde edilmektedir.

 • Anti Bakteriyel
  (mikrop ve bakteri barındırmayan),

 • Anti Fungal
  (mantar ve küf oluşumuna yer vermeyen),

 • Anti Alerjik (alerji yapmayan),

 • Anti Odor (koku gideren)

etkilerini uzun süre bünyesinde barındıran, normal nevresime göre yaklaşık 10 kat daha dayanıklı TEXMED/EcoFresh Nevresim Takımlarının, hastane tipi yıkamada 200 yıkamaya sonrasına kadar yukarıda sayılan özelliklerini koruduğu Test Raporları ile belgelenmiştir.

 1. Test Raporları

  Anti Bakteriyel Testler:
  Ege Üni.An.Bak.Testi + Erciyes Üni.An.Bakt.Testi)
 2. Anti Fungal Test : Ege Üni.Anti-Fungal Testi,
 3. Mukavemet Testi : Ege Üni.Mukavemet Testi.

Bütün tekstil ürünlerinde olduğu gibi, Oteller ve Turizm Sektöründe de bu ürünlerin  temizliği ve yeterli Hijyenin sağlanması önemli konulardan biridir. Otellerde ve Turizm Tesislerinde kullanılan nevresim takımlarının her ne kadar titizlikle temizliği yapılsa da yeterli Hijyen sağlanıp, sağlanmadığı halen tartışma konusudur.

Sonuçta bu tip tesislerde kullanılan nevresim takımlarının daha ağır yıkama şartlarında temizliği yapılmakta, ancak, bu işlemde nevresim takımlarının aşırı ve erken yıpranmasına sebep olmaktadır.

Ayrıca, Oteller ve Turizm Tesislerinde konaklayan ziyaretçiler arasında Alerjik bünyeli ve özellikle Mite tozlarından rahatsızlık duyan kişiler bulunmaktadır.  TEXMED/EcoFresh Nevresim Takımlarının kullanımı yataklarda Mite tozlarının neden olduğu DerP1 tipi Alerjenin oluşumunu engellemekte ve dolayısıyla Alerjik vakaların önlenmesine katkıda bulunmaktadır. 

Bakteri, Mantar Enfeksiyonları ile Alerjileri önlemenin ötesinde TEXMED/EcoFresh Nevresim Takımları 200 yıkama sonrasında bile,

 • Anti Bakteriyel
  (mikrop ve bakteri barındırmayan),

 • Anti Fungal
  (mantar ve küf oluşumuna yer vermeyen),

 • Anti Alerjik (alerji yapmayan),

 • Anti Odor (koku gideren)

etkilerini bünyesinde barındırması sayesinde, bu tesislerde konaklayacak Alerjik bünyeli kişilere sorunsuz ve konforlu bir ortamda konaklama sunacaktır. 

Yukarıda belirtilen önleyici Hiyjenik özelliklerinin yanı sıra TEXMED/EcoFresh Nevresim Takımları, 200 yıkama sonrasında bile normal nevresim takımlarına kıyasla en az 10 -12 kat daha Dayanıklı kaldığı Test Raporları ile kanıtlanmıştır.

 1. Test Raporları


 2. Anti Bakteriyel Testler:
  Ege Üni.An.Bak.Testi + Erciyes Üni.An.Bakt.Testi)
 3. Anti Fungal Test : Ege Üni.Anti-Fungal Testi,
 4. Mukavemet Testi : Ege Üni.Mukavemet Testi.

TEXMED/EcoFresh Nevresim Takımlarının evlerde kullanımının sağladığı yararlar sadece tedavi sonrası nekahat dönemiyle sınırlı olmayıp, günlük yaşamda karşılaşılan bakteri, mantar, küf, nem gibi olumsuz faktörleri gidermesi ve yataklarda bulunan mikroskopik canlıların, Mite tozlarının, oluşumunun engellenmesi yönünden de faydalıdır.  Mite tozlarının neden olduğu DerP1 tipi Alerji birçok kişinin ve özellikle ilk yaşlardaki çocukların temel sağlık sorunlarından biridir. 

Günümüzde Bakteri ve Mantarların ilaçlara karşı dirençlerinin her geçen gün arttığını göz önüne alacak olursak, gelecekte Enfeksiyonlar ve Alerji ile daha kuvvetli antibiyotikler ve benzeri ilaçlar ile mücadele edilmesi zorunluluğu ortaya çıkmaktadır.

 • Anti Bakteriyel
  (mikrop ve bakteri barındırmayan),

 • Anti Fungal
  (mantar ve küf oluşumuna yer vermeyen),

 • Anti Alerjik (alerji yapmayan),

 • Anti Odor (koku gideren)

  özellikleri ile TEXMED/EcoFresh Nevresim Takımları evlerde günlük kullanımda Bakteri ve Mantarların önlenmesi ile bunların oluşturabileceği Alerji ve Kötü Kokularında engellenmesini sağlamaktadır.

  • TEXMED/EcoFresh Nevresim Takımlarına ek olarak yakında piyasaya sunulacak olan TEXMED/EcoFresh Çorapları, Anti Fungal ve Anti Odor özellikleri sayesinde ayak mantarlarının oluşumu ve bu mantarların oluşturduğu kokudan muzdarip kişiler ve ayaklarında yara oluşmuş olan Diyabet Hastaları tarafından güvenle kullanabilir.